Tero Haapala ja Göran Wennqvist - Rikostutkintaa 24/7
"Jokaisella jutulla on omat erityispiirteensä ja selvitystyöllä reittinsä, joihin perehtymällä aukeaa kunkin rikoksen ainutkertaisuus ja yksilöllisyys. Rikoksentekijöiden, uhrien, vahinkoja kärsineiden, silminnäkijöiden tai muiden osallisten kertomukset herättävät esitutkintapöytäkirjat henkiin. Jokaisella pöytäkirjaan merkityllä henkilöllä on omakohtainen kokemus käsiteltävästä tapauksesta. Useimmat heistä muistavat rikoksen ja sen aiheuttamat tunnetilat lopun elämäänsä."
Tero Haapala ja Göran Wennqvist ovat tehneet monikymmenvuotisen uran poliisissa ja erityisesti Keskusrikospoliisissa. Kumpikin on johtanut korkean profiilin juttuja ja ollut esillä julkisuudessa. Erityisesti Tero Haapala on ollut esillä MTV3:n Rikospaikka-ohjelmassa asiantuntijavieraana. Olen aiemmin lukenut Haapalan ja Wennqvistin kirjoittaman kirjan Tutkinnan tässä vaiheessa voimme kertoa, jolle tämä Rikostutkintaa 24/7 (Bazar 2024) on jatkoa.
Poliisien kertomat jutut sivuavat hyvin monia vakavia ilmiöitä. Urien varrelle on mahtunut pankkiryöstöjä, harkittuja murhia, lentokonekaappauksia, terrorismia, huumerikoksia ja peräti Ruandan kansanmurha. Kirjoittajat kertovat tarkemmin myös niin sanotuista kylmenneistä/pimeistä tapauksista ja koirien käytöstä poliisikäytössä.
Haapalan ja Wennqvistin kieli on tarkkaa ja huoliteltua, minkä johdosta kummankin kirjoittamia lukuja oli ilo ja helppo lukea. Minulle moni kirjan tapauksista oli lähtökohtaisesti tuttuja, mutta näin tarkkoja kuvauksia en ollut niistä aiemmin lukenut tai kuullut. Lisäksi Neuvostoliiton aikaisten lentokaappausten suuri määrä Suomessa tuli minulle aivan uutena asiana. Moni neuvostoliittolainen tavoitteli vapautta kaappaamalla koneen Neuvostoliitossa ja pyrkimällä sillä Tukholmaan. Suomella oli Neuvostoliiton kanssa sopimus luovuttaa kaapparit takaisin kotimaahansa, joten lentokapteenit yleensä laskeutuivat Helsinki-Vantaalle. Aikamoista aikaa!
Hyvin mielenkiintoista luettavaa kuten ensimmäinenkin osa. Kirjoittajista löytyy haastattelu Suplasta.
Haasteet:
Helmet-lukuhaaste 2015: kohta 34. Kirja, jonka nimessä on numero
Kommentit